IndexAboutContactContact
НАЧАЛО
МЕЧТАЙ И ПЪТУВАЙ
ДАЛЕЧНИ ЕКЗОТИКИ
БЛИЗКИ ЕКЗОТИКИ
ВАШИЯТ КРУИЗ
ВАШИЯТ ХОТЕЛ
ЕКСКУРЗИИ в БЪЛГАРИЯ
Клиентите за нас
Добре е да знаете
Общи Условия по Договор
Заявка за Резервация
ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ или какво всъщност представляват

С каква цел са обявени защитените територии?
  • Защитените територии са обявени с цел опазване на биологичното разнообразие, както и на характерни или забележителни обекти на неживата природа и пейзажи.

Какво включват защитените територии?
  • Защитените територии включват основно гори, земи и водни площи

Кои са категориите защитени територии?
  • Според Закона за защитените територии, категориите защитени територии са:
1. резерват;
2. национален парк;
3. природна забележителност;
4. поддържан резерват;
5. природен парк;
6. защитена местност

Кои са защитените територии в България?
  • В България са обявени: 3 Национални парка - Пирин, Рила и Централен Балкан; Природни паркове: Витоша,Врачански Балкан, Шуменско плато, Русенски Лом, Златни пясъци, Сините камъни, Странджа, Рилски манастир; 90 резервата, от които 35 поддържани и защитени природни местности.

Какво представляват ПРИРОДНИТЕ РЕЗЕРВАТИ?
  • Природните резервати са територии, включващи образци на естествени екосистеми с характерни и/или забележителни диви растителни и животински видове и местообитанията им.

Какво се разрешава в Природните резервати?
  • В Природните резервати се разрешават единствено посещения с научна и образователна цел, като придвижването се извършва само по маркирани пътеки.

Какво се забранява в Природните резервати?
  • В Природните резервати се забраняват всякакви дейности

Как се извършват посещенията?
  • Посещенията се осъществяват с разрешение от Министерството на околната среда и водите.

Какво представляват НАЦИОНАЛНИТЕ ПАРКОВЕ?
  • Националните паркове са територии, включващи естествени екосистеми с голямо разнообразие на растителни и животински видове и местообитания, характерни и забележителни ландшафти и обекти на неживата природа.

Какви зони се обособяват на територията на Националните паркове?
  • На територията на Националните паркове се обособяват: Резервати и поддържани резервати Туристическа зона; Зони на хижите и административните центрове за управление и поддръжка на парковете и спортните съоръжения; Други зони съобразно конкретните условия в парковете.

Може ли да има населени места в Националните паркове?
  • В границите на Националните паркове не влизат селища и селищни образувания.

Какво се забранява в Националните паркове?
  • В Националните паркове се забранява: Строителство, освен на туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземни комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения; Производствени дейности, с изключение на поддържащи и възстановителни дейности в горите, земите и водните площи; Извеждане на голи сечи; Събиране на билки, диворастящи плодове и други растения и животни на определени места; Събиране на вкаменелости и минерали, увреждане на скални образувания; Нарушаване на естественото състояние на водни площи, водни течения, техните брегове и прилежащи територии; Дивечоразвъдна дейност и ловуване; Спортен риболов и риборазвъждане на определени места; Замърсяване на водите и терените с битови, промишлени и други отпадъци; Бивакуване и палене на огън извън определените места; Намеса в биологичното разнообразие; Събиране на редки, ендемитни, реликтни и защитени видове;

Какво представляват ПРИРОДНИТЕ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ?
  • Природни забележителности са характерни или забележителни обекти на неживата природа, като: скални форми, скални разкрития с научна стойност, земни пирамиди, пещери, понори, водопади, находища на вкаменелости и минерали, пясъчни дюни и др., които са с изключителна стойност поради присъщата им рядкост, представителност, естетичност или които имат значение за науката и културата.

Какво представляват Поддържаните РЕЗЕРВАТИ?
  • Поддържани резервати са екосистеми, включващи редки и/или застрашени диви растителни и животински видове и местообитанията им.

С каква цел се управляват?
  • Поддържани резервати се управляват с цел: поддържане на природния им характер; научни и образователни цели и/или екологичен мониторинг; възстановяване на популации на растителни и животински видове и/или условия на местообитанията им; опазване на генетичните ресурси.

Какво се разрешава в Поддържаните резервати?
  • В поддържаните резервати се разрешават единствено посещения с научна цел.

Какво се забранява в Поддържаните резервати?
  • В Поддържаните резервати се забраняват всякакви дейности

Какво представляват ПРИРОДНИТЕ ПАРКОВЕ?
  • Природният парк е възможност за опазване на природните екосистеми, специфичния ландшафт, скалните образувания, растителните и животински видове и на техните местообитания, развитие на научни, образователни и рекреационни дейности, устойчиво ползване на възобновимите природни ресурси при запазване на традиционни форми на поминък.

Какво се забранява в Природните паркове?
  • В Природните паркове се забраняват събиране на вкаменелости и минерали, увреждане на скални образувания; замърсяване на водите и терените с битови, промишлени и други отпадъци; бивакуване и палене на огън извън определените места; добив на полезни изкопаеми по открит способ; дейности и строителство, които не са разрешени със заповедта за обявяване на парка, плана за управлението му и устройствените и технически планове и проекти; събиране на редки, ендемитни, реликтни и защитени видове, освен за научни цели; други дейности, определени със заповедта за обявяване на защитената територия и с плана за управление.

Какво се разрешава в Природните паркове?
  • В Природните паркове се разрешава: осъществяването на производства и дейности, които не замърсяват околната среда; бивакуване и палене на огън само на определените за целта места

Може ли да има населени места в Природните паркове?
  • В границите на Природните паркове може да има населени места, селищни образувания и курорти.

Какво представляват ЗАЩИТЕНИТЕ МЕСТНОСТИ?
  • Защитените местности са територии с характерни или забележителни ландшафти, включително такива, които са резултат на хармонично съжителство на човека и природата; * Местообитания на застрашени, редки или уязвими растителни и животински видове и съобщества;

Какво се забранява в Защитените местности?
  • В Защитените местности се забраняват дейности, противоречащи на изискванията за опазване на конкретните обекти, предмет на защита.

Как се третират ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ/резервати, защитени местности, природни забележителности/ попадащи в границата на Националните и Природните паркове?
  • Защитените територии от други категории попадащи в границите на Националните и Природните паркове запазват режимите си, определени със заповедта за обявяването им.